Chapter

APPENDIX VIII Changes in Membership of the Executive Board

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
September 2001
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in membership of the Executive Board between May 1, 2000, and April 30, 2001, were as follows:

Agustin Carstens completed his term of service as Executive Director for Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Spain, and Venezuela, effective October 31, 2000.

Ana Maria Jul (Chile) completed her term of service as Executive Director for Argentina, Bolivia, Chile, Paraguay, Peru, and Uruguay, effective October 31, 2000.

José Pedro de Morais, Jr. (Angola) completed his term of service as Executive Director for Angola, Botswana, Burundi, Eritrea, Ethiopia, The Gambia, Kenya, Lesotho, Liberia, Malawi, Mozambique, Namibia, Nigeria, Sierra Leone, South Africa, Swaziland, Tanzania, Uganda, Zambia, and Zimbabwe, effective October 31, 2000.

Gregory F. Taylor (Australia) completed his term of service as Executive Director for Australia, Kiribati, Korea, Marshall Islands, Federated States of Micronesia, Mongolia, New Zealand, Palau, Papua New Guinea, Philippines, Samoa, Seychelles, Solomon Islands, and Vanuatu, effective October 31, 2000.

Sulaiman M. Al-Turki (Saudi Arabia) was reelected Executive Director by Saudi Arabia effective November 1, 2000.

Alexandre Barro Chambrier (Gabon) was reelected Executive Director by Benin, Burkina Faso, Cameroon, Cape Verde, Central African Republic, Chad, Comoros, Republic of Congo, Côte d’Ivoire, Djibouti, Equatorial Guinea, Gabon, Guinea, Guinea-Bissau, Madagascar, Mali, Mauritania, Mauritius, Niger, Rwanda, Sao Tome and Principe, Senegal, and Togo, effective November 1, 2000.

Thomas A. Bernes (Canada) was reelected Executive Director by Antigua and Barbuda, The Bahamas, Barbados, Belize, Canada, Dominica, Grenada, Ireland, Jamaica, St. Kitts and Nevis, St. Lucia, and St. Vincent and the Grenadines, effective November 1, 2000.

Michael J. Callaghan (Australia) was elected Executive Director by Australia, Kiribati, Korea, Marshall Islands, Federated States of Micronesia, Mongolia, New Zealand, Palau, Papua New Guinea, Philippines, Samoa, Seychelles, Solomon Islands, and Vanuatu, effective November 1, 2000.

Roberto F. Cippa (Switzerland) was reelected Executive Director by Azerbaijan, Kyrgyz Republic, Poland, Switzerland, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan, effective November 1, 2000.

Riccardo Faini (Italy) was reelected as Executive Director by Albania, Greece, Italy, Malta, Portugal, and San Marino, effective November 1, 2000.

Kleo-Thong Hetrakul (Thailand) was reelected Executive Director by Brunei Darussalam, Cambodia, Fiji, Indonesia, Lao People’s Democratic Republic, Malaysia, Myanmar, Nepal, Singapore, Thailand, Tonga, and Vietnam, effective November 1, 2000.

R.A. Jayatissa (Sri Lanka) was appointed as Alternate Executive Director to Vijay L. Kelkar (India), effective November 1, 2000.

Vijay L. Kelkar (India) was reelected Executive Director by Bangladesh, Bhutan, India, and Sri Lanka, effective November 1, 2000.

Willy Kiekens (Belgium) was reelected Executive Director by Austria, Belarus, Belgium, Czech Republic, Hungary, Kazakhstan, Luxembourg, Slovak Republic, Slovenia, and Turkey, effective November 1, 2000.

Olli-Pekka Lehmussaari (Finland) was reelected Executive Director by Denmark, Estonia, Finland, Iceland, Latvia, Lithuania, Norway, and Sweden, effective November 1, 2000.

Kwok Mun Low was appointed as Alternate Executive Director to Kleo-Thong Hetrakul (Thailand), effective November 1, 2000.

Abbas Mirakhor (Islamic Republic of Iran) was reelected Executive Director by Algeria, Ghana, Islamic Republic of Iran, Iraq, Morocco, Pakistan, and Tunisia, effective November 1, 2000.

Aleksei V. Mozhin (Russian Federation) was reelected Executive Director by the Russian Federation, effective November 1, 2000.

Hernan Oyarzabal (Venezuela), formerly Alternate Executive Director to Agustin Carstens (Mexico), was elected Executive Director by Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Spain, and Venezuela, effective November 1, 2000.

Murilo Portugal (Brazil) was reelected Executive Director by Brazil, Colombia, Dominican Republic, Ecuador, Guyana, Haiti, Panama, Suriname, and Trinidad and Tobago, effective November 1, 2000.

Cyrus D.R. Rustomjee (South Africa), formerly Alternate Executive Director to Jose Pedro de Morais, Jr. (Angola), was elected Executive Director by Angola, Botswana, Burundi, Eritrea, Ethiopia, The Gambia, Kenya, Lesotho, Liberia, Malawi, Mozambique, Namibia, Nigeria, Sierra Leone, South Africa, Swaziland, Tanzania, Uganda, Zambia, and Zimbabwe, effective November 1, 2000.

A. Shakour Shaalan (Egypt) was reelected Executive Director by Bahrain, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Maldives, Oman, Qatar, Syrian Arab Republic, United Arab Emirates, and Republic of Yemen, effective November 1, 2000.

Ismaila Usman (Nigeria) was appointed Alternate Executive Director to Cyrus D.R. Rustomjee (South Africa), effective November 1, 2000.

Fernando Varela (Spain) was appointed Alternate Executive Director to Hernan Oyarzabal (Venezuela), effective November 1, 2000.

WEI Benhua (China) was reelected Executive Director by China, effective November 1, 2000.

J. de Beaufort Wijnholds (Netherlands) was reelected Executive Director by Armenia, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Croatia, Cyprus, Georgia, Israel, former Yugoslav Republic of Macedonia, Moldova, Netherlands, Romania, and Ukraine, effective November 1, 2000.

A. Guillermo Zoccali (Argentina), formerly Alternate Executive Director to Ana Maria Jul (Chile), was elected Executive Director by Argentina, Bolivia, Chile, Paraguay, Peru, and Uruguay, effective November 1, 2000.

Guillermo Le Fort (Chile) was appointed Alternate Executive Director to A. Guillermo Zoccali (Argentina), effective November 2, 2000.

Kleo-Thong Hetrakul (Thailand) relinquished her duties as Executive Director for Brunei Darussalam, Cambodia, Fiji, Indonesia, Lao People’s Democratic Republic, Malaysia, Myanmar, Nepal, Singapore, Thailand, Tonga, and Vietnam, effective November 30, 2000.

Dono Iskandar Djojosubroto (Indonesia) was elected Executive Director by Brunei Darussalam, Cambodia, Fiji, Indonesia, Lao People’s Democratic Republic, Malaysia, Myanmar, Nepal, Singapore, Thailand, Tonga, and Vietnam, effective December 1, 2000.

Meg Lundsager (United States) was appointed Alternate Executive Director to Karin Lissakers (United States), effective December 22, 2000.

Jong Nam Oh (Korea) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Michael J. Callaghan (Australia), effective January 31, 2001.

Diwa Guinigundo (Philippines) was appointed Alternate Executive Director to Michael J. Callaghan (Australia), effective February 1, 2001.

Karin Lissakers (United States) relinquished her duties as Executive Director for the United States, effective April 15, 2001.

    Other Resources Citing This Publication